Haberler

MEB Tabletlerinde Sertifika Güncellemesi

Bilindiği üzere Fatih Projesi kapsamında orta öğretim kurumlarında görevli öğretmenlere ve eğitim gören öğrencilere üç yıl (3) önce başlatılan tablet (General Mobile e-tab 4) dağıtım çalışması halen devam ediyor. Önce bazı pilot okullarda başlatılan Fatih Projesi giderek yaygınlaşıyor. Hal böyle olunca e-öğrenme konusunda çalışmalarına devam eden Milli Eğitim Bağanlığı (MEB) orta öğretim öğrencilerine 9. sınıftan itibaren tablet dağıtmaya devam ediyor. Kurumlarda Fatih Projesi kapsamında verilen kablolu ve kablosuz (Wi-Fi) internet hizmetinden kesintisiz internet hizmeti almak için ise bilgisayar ve tabletlere yeni yayınlayan güvenlik sertifikasının yüklenmesi gerekiyor.

Öğretmenlere Haziran ve Eylül Aylarında Toplam 5 Hafta Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerle ilgili yeni eğitim programını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”Bu sene, okul kapandıktan sonra 3 hafta süreyle ve eylül ayında okul açılmadan iki hafta önce toplam 5 hafta süreyle, haftada 36 saat olmak üzere 258 bin öğretmenimiz için eğitim programı tertip ediyoruz. Bunu her yıl yapacağız, hatta ara dönemlerde, hafta sonlarında yapacağız” dedi.

 

TOBB ETÜ öğrenci konseyinin düzenlediği konferansa katılan Bakan Dinçer, bakanlığın yaptığı çalışmalara, Okullar Hayat Olsun Projesi ile Fatih Projesi’ne ve zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına ilişkin düzenlemeye değindi.
Eğitim sisteminde paradigma değişikliğine gittiklerini belirten Dinçer, eğitimde farklılıkların gözetilmesinin önemine işaret etti. Dinçer, çocukların küresel düzeyde rekabet gücünü yakalayabilecek bilgi ve yeteneklere sahip olması gerektiğini belirterek, çocukların toplumsal ve ahlaki değerleri, sosyal sorumluluğu, tarih bilinci taşıyacakları bilgi sahibi olmaları gerektiğini söyledi.

 

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardıklarını anımsatan Dinçer, ilköğretim ve ortaöğretimdeki okullaşma oranları hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin ortaöğretimde okullaşma oranında dünyanın gerisinde olduğunu ifade eden Dinçer, ”AB, 2020’ye kadar toplam nüfusun lise mezunu olma oranını yüzde 90 ve üzerine çıkartmayı hedefliyor. Türkiye’deki nüfusun lise mezunu olma oranı yüzde 28. Biz, eğitimi 12 yıla çıkarmakla aslında 2020, 2023 yılına Türkiye’deki lise mezunu seviyesinin oranını artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Merkez Bankası'nın açıklamaları doğrultusunda Türk Lirası için kullanılacak simge/sembol gün yüzüne çıktı.

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ''TL Simge Yarışması''nın sonuçları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın katıldığı toplantıda açıklandı.

Toplantıda konuşan Başçı, "TL simge yarışması fikri 2011-2015 planında TL'nin tanıtılması amacıyla yer aldı. Yarışma takvimi içinde 8362 adet başvuru yapıldı. Finale 7 tasarım kaldı. 7 simge arasından birinci seçildi. Simge TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor" dedi.

Son Halife Abdülmecid Efendi, II. AbdülmecidSon Halife, Erzincan depreminde Türkiye'ye yardım göndermiş

Son Halife Abdülmecid Efendi, hilafetin kaldırılmasıyla ülkeden sürülmesine rağmen Türkiye'yle olan gönül bağını koparmıyor. 1939 Erzincan depremi üzerine, Hindistan'da Türkiye için yardım kampanyası başlatıyor. Abdülmecid Efendi, hatırı sayılır bir meblağ toplanmasına vesile oluyor.

3 Mart 1924 tarihinde kaldırılan halifelik makamı, bugün de tartışılan konular arasındaki yerini koruyor. Halifeliğin kaldırılışının 88. yılında son halife Abdülmecid Efendi ile ilgili bilgiler kısıtlı ve eksik. Ufuk Yayınları'ndan çıkan 'Son Halife Abdülmecid Efendi' kitabının yazarı, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Satan, yakın tarih ile ilgili çarpıcı bilgiler veriyor. Kitapta yer alan bilgiye göre, 1939 Erzincan depremi üzerine Son Halife Abdülmecid Efendi, kızı ve damadını devreye sokarak Türkiye için yardım toplatıyor. Hindistan'da Türkiye için yardım kampanyası başlatan Abdülmecid Efendi, hatırı sayılır bir meblağ toplanmasına vesile oluyor. Son Halife, kâtibi Salih Keramet Nigar'a yazdığı mektupta, şu ifadeleri kullanıyor: "Kızım Dürrişehvar ve damadım Azam Cah, Hindistan'da Anadolu felaketzedeganı için bir iane cemiyeti teşkil ederek ve başta Nizam hazretleri vererek, ebeveynim himmetlerine küçük şehzadeler de iştirak etmişler ve büyük miktarda para toplanmış." Damadı, daha önceki çalışmaları Cumhurbaşkanı'na (İsmet İnönü) yazmasını istiyor. Ancak Abdülmecid Efendi, Türkiye'deki zihniyetin haliyle bu gayretleri takdir etmediğini yazarak gerek olmadığını kaydediyor.

Tablet bilgisayar ve akıllı tahtayla eğitimi başlatacak FATİH'in ilk ayağını Vestel kazandı. Şirket, akıllı tahtaları gelecek ay sınıflara yerleştirmeye başlıyor. Kalem kullanılmadan yazılabilen tahta ile internete bağlanmak ve telekonferans yapmak mümkün.

Okullarda interaktif eğitimi ve öğrencilere tablet dağıtımını öngören Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Projesi'nin (FATİH) ilk ayağı olan akıllı tahta ihalesini Vestel kazandı. Bu kapsamda şirket, 8 ay içerisinde 85 bin akıllı tahtayı sınıflara yerleştirecek. Şubat ayında ilk adımı atacaklarını söyleyen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, 200'ünü şubatta, geri kalanlarını ise ağustos sonuna kadar bitireceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesi kapsamında açtığı etkileşimli dijital tahta ihalesinin ilk fazını kazanan Vestel, bugün proje kapsamında ülkedeki 85.000 sınıfa kuracağı akıllı tahtasını tanıttı. 65 inç dokunmatik LED ekran ile standart beyaz ve yeşil tahtanın bir ünitede birleştirilmesiyle oluşan akıllı tahta, şubatın ilk haftasından ağustosa kadar geçecek süre içinde, eğitimli elemanlar tarafından sınıflara kurulacak.

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: B.08.0.DHG.0.01.00.00-824.99/455 13/01/2012
Konu: 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında Okutulacak İlköğretim ve Ortaöğretim Ders Kitapları

GENELGE
2012/03

2012-2013 eğitim-öğretim yılında ilköğretim ve ortaöğretim okul/kurumlarında okutulacak ders kitapları ve ders kitabı yerine kullanılacak eğitim araçları, Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği hükümleri gereği ekli listede duyurulmaktadır. Öğretim programı değişen ilköğretim ve ortaöğretim ders kitapları ile ders kitabı yerine kullanılacak eğitim araçları ileri tarihte yayımlanacak Tebliğler Dergileri’nde ayrıca duyurulacaktır.

2012-2013 eğitim-öğretim yılında da okul/kurumların ders kitabı ihtiyaçları MEBBİS ortamında alınacaktır. Bu nedenle, resmî ve özel bütün okul/kurumların 2012-2013 eğitim-öğretim yılı kitap ihtiyaçları okul/kurum yöneticileri tarafından “Kitap Seçim Modülü”ne girilecektir.

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Başvurular

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 3-13 Ocak 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, 2012-ÖSYS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da, başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebileceklerdir.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de başvuru merkezi olarak görev yapacaklardır.

Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacaklardır. (*)

Mezun durumdaki adaylardan 2010 ve 2011-ÖSYS’nin her ikisine de başvurmamış olanlar ile 2010 veya 2011-ÖSYS’ye başvurmuş olanlardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabileceklerdir.

Mezun durumdaki adaylardan 2010 veya 2011 ÖSYS’den birine başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayanlar başvurularını; isterlerse bireysel olarak İnternet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabileceklerdir.

2012-ÖSYS’ye (Sınavsız Geçiş dâhil) ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2012-ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. 2012-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu

2012-ÖSYS Aday Başvuru Formu

(*) Van ilimizde yaşanan deprem nedeniyle bu ilimizde yer alan okullarda öğrenim gören, ancak deprem nedeniyle öğretime devam edilemediği için diğer ortaöğretim kurumlarına nakledilerek burada öğrenimine devam eden ve 2012-ÖSYS’ye başvurmak isteyen son sınıf öğrencileri, öğrenime devam ettikleri ortaöğretim kurumunda başvurularını yapacaklardır. Öğrenime devam ettikleri okul Başvuru Merkezi değilse Okul Müdürlükleri tarafından diğer öğrenciler gibi en yakın Başvuru Merkezine yönlendirileceklerdir. Bu konuda Okul Müdürlükleri adaylara her türlü kolaylığı göstereceklerdir.

"Ailene sor bakalım istismara uğradın mı?"
Konya’da rehber öğretmenlerin doldurması gereken anket formu “yanlışlıkla” öğrencilere dağıtıldı. Çocukların cinsel istismara uğrayıp uğramadıklarını sorgulayan anket, velilerin tepkisine neden oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların iller arasında rotasyona tabi tutulabileceğine ilişkin yerel basında yer alan açıklaması hakkında, ''Bundan sonra 657'nin tümden ele alınıp, personel rejimimizin, çağın gereklerine, Türkiye'nin şartlarına uydurulması konusunda bir çalışma gerçekleştirilecek. İlgili taraflarla bu konu konuşulacak ve mümkün mertebe genel bakış açımız, uzlaşı çerçevesinde bu işi çözmemiz gerekiyor. Bu çerçevede sorulan bir soru (memura) rotasyon işi...'' dedi.

Saatler 30 Ekim'de bir saat geri alınacak!
Kış saati uygulaması 30 Ekim'de başlıyor. Gün ışığından daha fazla yararlanılması için yaz saati uygulaması kapsamında 28 Mart'ta saatler 1 saat ileri alınmıştı. Uygulama Bakanlar Kurulu kararıyla yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER 08 Ekim 2011 tarihinde saat 20:40’da Genel Başkanımız İsmail KONCUK’u arayarak, rotasyon konusunda şu an itibariyle bir çalışmalarının olmadığını söyledi. İnternet sitelerinde yayınlanan haberlere itibar edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Site İçeriklerinde Arama Yap

Akademik Pencere

Bilim İnsanları

İnsanlığa Yön Veren Bilim İnsanları

İcatlar Dünyası

Hayatımıza Yön Veren İcatlar Dünyası

Osmanlı Devleti Padişahları

Tarihe Yön Veren Osmanlı Padişahları

DEPO'yu Keşfet!

Sponsorlu Bağlantı

Denizli'm Temalı Kısa Film

Türkiye'nin Turizm Potansiyeli Turizm Uygulamaları