Meraklısına Bilgiler

Biber Neden Acıdır?

Acı biber, insanların tropik bölgelerde oldukça yaygın olan tehlikeli hastalıklardan korunmasına da yardımcı oluyor. Acı biberin baharat olarak kullanılması, ekvatordan kuzeye ve güneye 20 derece içindeki enlemlerde yaşayan hemen her kültüre yayılmış durumda.

Bilgisayar Bellek Ölçü Birimleri

Byte ve Katları 

KISA YAZILIŞI NORMAL YAZILIŞI BOYUTU 2 LİK SAYI SİSTEMİNDE KARŞILIĞI
BYTE 1 Byte 8 Bit 23
KB 1 Kilobyte 1024 byte 210
MB 1 Megabayt 1024 KB 220
GB 1 Gigabayt 1024 MB 230
TB 1 Terabayt 1024 GB 240
PB 1 Petabayt 1024 TB 250
EB 1 Eksabayt 1024 PB 260
ZB 1 Zettabayt 1024 EB 270
YB 1 Yottabayt 1024 ZB 280

Bit terimi ilk defa IBM çalışanları tarafından 1956'da ortaya atılmıştır.

Sönmeyen Ampul Yapmak Mümkün Mü?

Sizin cevabınız ne olur bilmem ama ben 'evet' diyorum. Bakalım nasıl oluyormuş?..

1879 yılının bir kasım gecesinde, yazı masasının başında, dalgın dalgın düşünüyordu Edison. O güne kadar birçok deney yapmıştı ama bunların hiçbiri ba­şarılı olmamıştı. O gece bir yandan ceketinin düğmeleriyle oynarken bir yandan da gene ampulü nasıl çalıştı­racağını düşünüyordu.

Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel vücut sağlığımıza verdiğimiz önem kadar ayak sağlığımıza da büyük önem vermemiz gerekiyor. Ayakkabı seçerken evet büyük ihtimal ile şık olmasına dikkat edeceksiniz ancak bir o kadar da rahatlık ve sağlık kriterini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Dünyanın En İlginç Tırmanıcıları: Gekolar

Sizce dünyanın en iyi tırmanıcıları kim? ya  da nedir? kimdir?

Boyları genelde birkaç santimetreyi geçmeyen Gekoların becerikli parmakları, "seta" adı verilen milyonlarca minyatür kıl ile kaplı. Bu minyatür kılların her birinin ucundan da, çok daha ince olan ve "spatül" adı verilen 100 ya da 1.000 kadar sap çıkıyor. (Bir saç telimiz yaklaşık 30-35 seta kalınlığında ve ucuna da 3.000-35.000 spatül sığabiliyor.)

Hazım Borusu Nasıl Çalışır?

Hazım borusu, besinlerin içine girdiği ve sindirildiği uzun borudur, insanlarda bu boru yaklaşık 9 metre uzunluğundadır. Hazım borusu ağızdan başlar, yutağı, yemek borusunu, mideyi, ince ve kalın bağırsağı geçerek, rektumda son bulur.

İnsan Vücudundaki Ön ve Arka Kaslar

Trapezius

Trapezius, boyun ve gövdenin posterior yönü üzerinde servikalden torasik bölgeye uzanan geniş, düz, yüzeysel bir kastır. Kas üç kısma ayrılır: azalan (üstün), artan (aşağı) ve orta Kas, klavikula ve skapula üzerindeki ataşmanlar yoluyla skapulohumeral ritime ve servikal omurganın Kas kontrolü yoluyla kafa dengesine katkıda bulunur.

Işık Hızı Nasıl Hesap Edilir?

Bu sayfada verilen şekiller, Michelson'un, ışığın hızını nasıl ölçtüğünü anlamanızı kolaylaştıracaktır. Şekli karıştırmamak için mercek gibi önemsiz detayları göstermedik lama bunlar ışık hızını yüksek duyarlılıkla ölçmek için gerekli). Deney oldukça basit. Burada S, 600 metre kadar uzaktaki sabit ayna, D de dönen bir ayna. D'yi üzerine birçok ayna yapıştırılmış bir silindir olarak düşünebilirsiniz. S öyle doğrultulmuş ki, D'den gelen ışık yansıdıktan sonra doğrudan aynı yolu izleyerek D'ye geri ulaşıyor.

Kan Neden Geriye Doğru Akmaz?

Toplardamarlar, kanı kalbe taşıyan kan damarlarıdır. Kan, vücutta, kan damarları adı verilen bir sistem aracılığıyla dolaşır. Toplar damarlarımızdaki kan yavaş bir şekilde hareket eder. Birçok büyük toplardamarın bacaklara ve ayaklara doğru geri süzülmesini önleyici kapakçıkları vardır.

Leğen Kuşağı Hangi Kemiklerden Oluşur?

İki büyük kalça kemiği, leğen kuşağını oluşturur. Bu kemikler önde eklemlenerek kasık kemiği mafsalını oluşturur. Her yetişkinin kalça kemiği tek bir kemik gibi gözükür fakat aslında vücut olgunlaştıkça birleşen, ilyum, iskiyum ve pubis adlı üç ayrı kemikten oluşur.

“ ELİF” DEYİP GEÇME…

 

Bilindiği gibi Elif, Kur’an alfabesinin ilk harfidir; aynı zamanda ilk mahreç, yani ağız boşluğundan çıkış yerleri itibariyle de harflerin ilkidir.

Etimolojik yapısı itibariyle elif, tanışmak, kaynaşmak, sevmek, cana yakın olmak, dostlukta bulunmak anlamlarına gelen “ülfet” ile, bir şeyin müteaddit unsurlarını bir araya getirmek, arasını bulmak, imtizaç ettirmek anlamındaki “te’lîf” mastarlarının türediği “e-l-f” kökündendir.

Nasıl Ders Çalışmalıyım?

DERS İÇİ TUTUM VE DAVRANIŞLAR

  • Derslerinizi düzenli takip edin.
  • Derse hazırlıklı gelin
  • Bunun için de işlenecek konuyu en az bir kere okumuş olarak sınıfa gelirseniz konuya yabancı olmaz, derse aktif olarak katılabilirsiniz.Önemli yerlerin altını çizin ve bunları not alın.
  • "Duyarsam unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam bilirim!" özdeyişi bu durumu çok iyi açıklar.

Dünyanın En Yüksek Dağı

Dünyanın En Yüksek Dağı - 10203 Metre

848 metre yüksekliğiyle Tibet’lilerin deyimiyle; Dünyanın Ana Tanrıçası Everest, 8611 metre ile hemen arkasından gelen Karakurum dağlarının efsanevi K2’si ve ardından 8598 metrelik Sıkkım’lıların koruyucu tanrısı Kangchenjunga dağları dünyamızın göğe en yakın noktalarını oluşturur.

Site İçeriklerinde Arama Yap

Akademik Pencere

Bilim İnsanları

İnsanlığa Yön Veren Bilim İnsanları

İcatlar Dünyası

Hayatımıza Yön Veren İcatlar Dünyası

Osmanlı Devleti Padişahları

Tarihe Yön Veren Osmanlı Padişahları

DEPO'yu Keşfet!

Sponsorlu Bağlantı

Denizli'm Temalı Kısa Film

Türkiye'nin Turizm Potansiyeli Turizm Uygulamaları