Nasıl Yapılır?

Nükleer Santraller Nasıl Çalışır?

 

Nükleer güç reaktöründe, aynen termik santrallarda olduğu gibi elde edilen ısı ile sudan buhar; buharın türbinleri döndürmesinden ise elektrik enerjisi elde ediliyor. Ancak prensip olarak birbirine çok benzeseler de aralarında çok önemli farklar var. Nükleer santrallar, termik santrallarda olduğu gibi dışarı karbondioksit (CO2) ve kükürtdioksit (SO2) gibi çevreye zararlı gaz salmaz ve kül bırakmaz.

(Giriş) Camın ham maddesi kum ve silisyum tuzu (Slisyum=SiO2) denilen maddedir. Bu iki madde harmanlanarak fırınlanır. Yüksek derecelerde fırınlanan kum kor hale getirilir. Üretilecek maddeye göre makinalar tarafından parçalar kesilir ve kalıplara koyulur.

Cam günümüz modern çevresinin önemli bir parçasıdır. Basit bir Su bardağından sofistike bir teknik donanım malzemesine kadar kullanım alanı geniştir. Camın kullanımı günlük hayatımızın o kadar büyük bir alanını kaplamaktadır ki etrafımızdaki doğal çevreden daha fazla onun farkına varırız. Ancak aslında Cam doğal olmaktan çok öte, hatta tam tersine yapay bir malzemedir.

Site İçeriklerinde Arama Yap

Akademik Pencere

Bilim İnsanları

İnsanlığa Yön Veren Bilim İnsanları

İcatlar Dünyası

Hayatımıza Yön Veren İcatlar Dünyası

Osmanlı Devleti Padişahları

Tarihe Yön Veren Osmanlı Padişahları

DEPO'yu Keşfet!

Sponsorlu Bağlantı

Denizli'm Temalı Kısa Film

Türkiye'nin Turizm Potansiyeli Turizm Uygulamaları