Öğrenme Nesneleri

Aralarında nesne anlayışları ile ilgili bir takım farklılıklar bulunan nesne ambarları, kendi oluşturdukları öğretim materyali piyasası içerisinde gittikçe daha kaliteli materyaller üretmekte ve yayımlamaktadırlar. Aşağıda, dünyadaki önde gelen nesne ambarlarıyla ilgili genel betimlemelere yer verilmiştir.

Öğrenme nesneleri, bir kuruma ait bina, araç, personel gibi diğer varlıkları kadar değerlidir. Bunların iyi bir şekilde yönetilmesi gerekir. Nesne yönetim sistemi kullanan paylaşılmış bir öğrenme nesnesi havuzu çeşitli oluşturma ve dağıtım imkanları sunar. Ancak bu yöntemin tek dezavantajı (eğer dezavantaj olarak görülürse) sisteme katılan her bir nesne ile ilgili tanımlayıcı bilgilerin girilmesi gerekliliğidir. Bütünleşik bir yönetim sunması ve daha az iş yükü gerektirmesi dolayısıyla nesne yönetim sistemlerinin getirdiği avantajlar aşağıdaki gibidir (Duncan, 2003).

Bilgisayar programcılığındaki nesne yönelimli programlama paradigmasını temel alan Öğrenme Nesnelerini öğretim teknolojilerine Dr. David Merill, Dr. Charles Reigeluth gibi otoriteler kazandırmıştır. Bu teorilerinin temelinde içeriği parçalarına bölme ve özel öğrenme hedeflerine göre yeniden birleştirmeyi yatmaktadır (Wagner,2002)

Eğitim ve öğretim alanında hergün yeni bir uygulama ya da bir haberle karşılaşıyoruz. Dünyanın değişik ülkelerinde ve de ülkemizde başlatılan yeni uygulamalara daha önce de sitemizde yer vermiştik. Sizlere bahsedeceğimiz bu konu da son yıllarda eğitim-öğretim alanında başlatılan yeni uygulamalardan.

Site İçeriklerinde Arama Yap

Akademik Pencere

Bilim İnsanları

İnsanlığa Yön Veren Bilim İnsanları

İcatlar Dünyası

Hayatımıza Yön Veren İcatlar Dünyası

Osmanlı Devleti Padişahları

Tarihe Yön Veren Osmanlı Padişahları

DEPO'yu Keşfet!

Sponsorlu Bağlantı

Denizli'm Temalı Kısa Film

Türkiye'nin Turizm Potansiyeli Turizm Uygulamaları