Türkiye Turizm Rehberi

Küçük Bir Tatil Beldesi, Büyük Bir Turizm Cenneti: Akyaka

Sakar Yokuşu'ndan Akyaka Genel Görünüm

Belki içinizde gidenleriniz görenleriniz vardır. Ama ben gitmeyen ve görmek isteyenler için yazmak istiyorum. Ya da gidip de bir kez daha gitmek isteyenler için farklı bir bakış açısı getirebiliriz belkide... 

Özel Müzeler

Kamu Kurum ve Kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle vakıfların kendi hizmet konuları veya amaçlarını gerçekleştirmeleri için başvurmaları halinde özel müze açmalarına izin verilmektedir.

Özel Müze kurma isteklerini konu alan başvurular 2863 sayılı Kanun  ve buna bağlı çıkarılan "Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelik" hükümleri doğrultusunda incelenmekte, müzenin yeterli nitelik ve nicelikte bulunması ve sürekli hizmet vermesi hususları dikkate alınarak değerlendirilmektedir.

Gerçek ve tüzel kişilerce kurulacak müzeler, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izin belgesinde belirlenen konu alanlarına ilişkin taşınır kültür varlığı bulundurabilir ve teşhir edebilirler. Bu müzelerde taşınır kültür varlıklarının korunması devlet müzeleri statüsündedir.

13.01.2011 tarihi itibari ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün denetiminde 146 adet özel müze bulunmaktadır.

Edirnede'ki en görkemli Osmanlı yapısı olan Selimiye Camii, II. Selim adına yaptırılmıştır. Mimar Sinan'ın ustalık dönemi eseri sayılır. 1568-1575 yılları arasında inşaa edilen caminin üçer şerefeli ve her bir şerefesine ayrı ayrı merdivenlerle çıkılan 71 metre yükseliğindeki dört minaresi vardır.

1274 yılında inşaa edilen eser Konya'dadır. Firuze çinilerle süslü kubbesi Selçuklu Dönemi'nin en güzel eserlerindendir. 16 dilimli yeşil kubbe, Türk çadırını andıracak bir mimari üslupta tasarlanmıştır.

Türkiye, gerek matematiksel konumu gerekse özel konum özellikleri itibariyle değerlendirildiğinde dünyanın şanslı ülkelerinden. Üç tarafı denizlerle çevrili olması, orta kuşakta yer alıyor olması Türkiye'yi ayrıcalıklı bir ülke yapıyor. Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarını çekici kılan bir çok özellik var.

Site İçeriklerinde Arama Yap

Akademik Pencere

Bilim İnsanları

İnsanlığa Yön Veren Bilim İnsanları

İcatlar Dünyası

Hayatımıza Yön Veren İcatlar Dünyası

Osmanlı Devleti Padişahları

Tarihe Yön Veren Osmanlı Padişahları

DEPO'yu Keşfet!

Sponsorlu Bağlantı

Denizli'm Temalı Kısa Film

Türkiye'nin Turizm Potansiyeli Turizm Uygulamaları