Türkiye Millî Parklar Rehberi

Meriç deltasında Pamuklu ve Küçük Gala Gölleri ile koyuntepe sazlıklarını kapsayan 2 bin 369 hektarlık alan 1991 yılında tabiatı koruma alanı ilan edildi. Alanın sınırları 6 bin 90 hektara çıkartılarak 2005 yılında milli park ilan edildi. Meriç deltası Avrupa, Afrika ve Ortadoğu arasında göç eden çok sayıda göçmen kuş için önemli bir dinlenme alanı. ılıman iklimi nedeni ile Avrupa’nın bir çok sukuşu da kış ayalarını burada geçirmektedir.

Köprülü Kanyon ve Yakın çevresini kapsayan 36 bin 614 hektarlık alan 1973 yılında milli park ilan edildi. Birbiri ile ilişkili çok sayıda ekosisteme sahip olan alan önemli kültür varlıklarınıda barındırıyor. Köprülü Kanyon milli Parkı Antalya’nın manavgat ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Çanakkale’nin Ezine ilçesi sınırları içerisinde Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan 13 bin 350 hektarlık alan 1996 yılında Troya Tarihi Milli parkı ilan edildi. Bu tarihten itibaren Homeros’un doğası ziyaretçilerin Troia Kalesinden çevreye baktıklarında gördükleri doğal çevre koruma altına alındı. Alan 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alındı. Troia örenyerlerini her yıl 500 binden fazla kişi ziyaret ediyor. Ayrıca her yıl on farklı ülkeden yaklaşık 60 bilim insanı yaz aylarında Troia’da bir araya geliyor.

Ağrı Dağı ile yakın çevresini kapsayan 87 bin 380 hektarlık alan 2004 yılında milli park ilan edildi. Tarihte birçok efsaneye konu olan dağ, yaban hayat zenginliği ve kültürel değerleriyle de dikkat çekiyor.

{gallery}haritalar/turkiye-milli-parklar-haritasi.png{/gallery}

Ülkemizin doğal bir müze, tarihin en eski miraslarını barındıran bir bölge ve zengin bir kültür birikimine sahip toprakları içinde barındıran Cennet Bir Ülke olduğunu daha önce yazdığım makalemde de ifade etmiştim. Bu bölümde ülkemize ait doğal güzelliklerimizden bir bölümünü oluşturan Millî Parklar'dan bazıları hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Ayrıca bu bölümde yine Millî Parkları gezmeyi düşünen tatilciler ve gezginler için onların işini kolaylaştıracak konaklama ve beslenme konularında ihtiyaç duyacakları telefon, adres ve diğer lüzumlu bilgileri vereceğim.

Site İçeriklerinde Arama Yap

Akademik Pencere

Bilim İnsanları

İnsanlığa Yön Veren Bilim İnsanları

İcatlar Dünyası

Hayatımıza Yön Veren İcatlar Dünyası

Osmanlı Devleti Padişahları

Tarihe Yön Veren Osmanlı Padişahları

DEPO'yu Keşfet!

Sponsorlu Bağlantı

Denizli'm Temalı Kısa Film

Türkiye'nin Turizm Potansiyeli Turizm Uygulamaları